Bezpieczne dane w sieci

Bezpieczeństwo to bardzo ważna część naszego życia. Bezpiecznie chcemy czuć się spacerując w parku, robiąc zakupy w sklepie, spędzając czas we własnym mieszaniu. Będąc w pracy, czy na urlopie chcemy mieć pewność, że nikt niepożądany nie wejdzie do naszego mieszkania, że nas nie okradnie. Niewystarczające są już jedynie tradycyjne zamki na klucz do drzwi, w mieszkaniach montowane są specjalistyczne zabezpieczenia. W ostatnich latach pamiętać musimy także o naszym bezpieczeństwie w sieci, a ściślej danych, które przesyłamy sobie nawzajem, bądź udostępniamy przy kolejnych operacjach wykonywanych w internecie. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą rozwijające się sieci teleinformatyczne.    

Dane pod nadzorem 

Termin teleinformatyka popularny był już pod koniec lat 70-tych XX w. Projektowanie w kolejnych latach sieci telekomunikacyjne w technice cyfrowej spowodowało, że termin te zaczął zanikać. To się zmieniło i obecnie teleinformatyka jest specjalnością wchodzącą w zakres szerokiej dyscypliny jaką jest informatyka techniczna i telekomunikacja w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych. Jej programy i kierunki obejmują podstawy teorii informacji i transmisji sygnałów cyfrowych, inżynierię komputerową i oprogramowania, a także multimedia. Połączenie tych wszystkich czynników pozwala na wykorzystywanie coraz to bardziej nowatorskich środków technicznych niezbędnych w skutecznym działaniu sieci teleinformatycznych.

Coraz lepiej spełniające swoje zadania sieci teleinformatyczne pozwalają na bezpieczną wymianę informacji, a na wszelkie próby ataków reagują w ciągu zaledwie sekund. Są one w stanie wykryć ruchy sieciowe, których celem miało być naruszenie naszych danych. Takie możliwości potęgują bezpieczeństwo danych zamieszczanych przez nas w sieci, co więcej to nie zmienia się w obliczu pojawiających się nagle zagrożeń.  

Udostępnij: