Czym jest waga najazdowa

Prowadzenie magazynu wymaga sprawowania pełnej kontroli nad tym ile i jakiego towaru do niego wjeżdża oraz go opuszcza. Tylko dzięki temu możemy być pewni, że jednakowo nasi kontrahenci są wobec nas uczciwi, a my sami nieświadomie nie popełniamy pomyłek na ich niekorzyść. Istnieje wiele metod, które pozwalają sprawować kontrolę. Jedna z nich to ważenie towarów oraz pojazdów.

Wagi w logistyce

Ważenie to doskonała metoda w przypadku wielu rodzajów towarów. Są również i takie materiały, jakie najlepiej jest po prostu ważyć. Do takich zaliczymy materiały sypkie, płynne itp. Waga najazdowa pozwala nam na zważenie samego towaru, ale i w niektórych wpadkach możemy zważyć pojazd razem z towarem, a następnie sam pojazd. dzięki temu możemy ważyć duże ilości materiałów. Rozwiązania takie stosuje się na bocznicach kolejowych, gdzie dokonywany jest załadunek np. węgla, kamienia z kamieniołomów itp. Ciężarówka wjeżdża na wagę podczas wjazdu na bocznicę, rozładowuje towar, a następnie dokonywane jest kolejne ważenie przy wyjeździe.

Czy wagi najazdowe mogą się mylić?

Każda waga obarczona jest oczywiście jakiegoś rodzaju błędem. Im większe zatem tonaże ważymy, tym waga najazdowa proporcjonalnie może wykazać większy błąd. Fakt, że dokonujemy jednak tylko jednego ważenia, zamiast kilkunastu sprawia, że sumarycznie jest on mniejszy. Oszczędność czasu, który nasza załoga może spożytkować na inne działania, również jest niewątpliwą zaletą.

Udostępnij: