Jak usunąć rysy z pleksi?

Akryl – znany również jako Plexiglass, Perspex i Lucite – jest niezwykle popularnym rodzajem plastiku, ponieważ ma wiele przydatnych zalet . Na przykład przezroczyste arkusze akrylowe mają wyjątkową przejrzystość optyczną, podczas gdy kolorowe arkusze akrylowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów.
 
Niestety w porównaniu do mocniejszych tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglan, dość łatwo się zarysowuje. Stwarza to nie tylko nieprzyjemny wizualnie wygląd, ale także pogarsza trwałość akrylu. Na szczęście naprawa akrylu jest często znacznie łatwiejsza niż tworzenie zadrapań.
 
Usuwanie zarysowań powierzchni z akrylu wymaga jedynie kilku prostych narzędzi i odrobiny determinacji. W tym przewodniku omówimy, jak oceniać zadrapania i przedstawimy dwie metody naprawy lekkich i umiarkowanych zadrapań w akrylu. Najlepszą metodą jest iniekcja rys i pęknięć.

Oceń porysowany akryl

Zanim zaczniesz naprawiać rysy w akrylu, ważne jest, aby upewnić się, że akryl jest rzeczywiście porysowany. Następnie określimy głębokość rysy – to pomoże nam określić najlepszą technikę usuwania.

Głębokich pęknięć nie da się łatwo naprawić. Jeśli pęknięty akryl musi być utrwalony, istnieje kilka sposobów na sklejenie akrylu . Jednak nie musi to być czysto połączone z akrylem i mogą być widoczne resztki kleju. Jeśli nie jest to odpowiednie dla przypadku zastosowania Twojego akrylu, nie ma wiele do zrobienia – zalecamy zakup nowego arkusza akrylowego lub zakup mocniejszego plastiku, takiego jak poliwęglan który nadaje się do iniekcji rys i pęknięć.

Następnie upewnij się, że nie patrzysz na „szał”. Czy te rysy w tajemniczy sposób pojawiły się wkrótce po wyczyszczeniu akrylu środkami chemicznymi? Jeśli tak, to prawdopodobnie jest to niefortunna konsekwencja uszkodzenia chemicznego – a nie zadrapania. Pękanie wymaga dużo agresywnego szlifowania i polerowania, a często nigdy nie wygląda jak nowe. Ogólnie zaleca się zakup nowego arkusza, jeśli pękanie jest znaczne lub iniekcja rys i pęknięć.

Udostępnij: