Ostrzeżenie dotyczące używania palnikaów na drewno od strażaków

Media donoszą – Służba Pożarniczo-Ratownicza wzywa właścicieli pieców do spalania drewna o zachowanie szczególnej ostrożności. Ostrzeżenie pojawia się po tym, jak strażacy uczestniczyli w dwóch pożarach domów z udziałem urządzeń w ciągu tylu tygodni. Przyczyną pierwszego pożaru był źle utrzymany palnik na drewno. Wygaszenie zajęło cztery godziny i ostatecznie zniszczyło 90% bungalowu.

Drugi był wynikiem przechowywania bali zbyt blisko palnika gazowego przemysłowe. Ten ogień był ograniczany do kuchni, ale na miejscu trzeba było podać tlen. Ponieważ palniki gazowe przemysłowe na drewno stają się coraz bardziej popularne, rośnie też liczba pożarów powodowanych przez urządzenia.

Nasze przemyślenia

Każdy kocha piec opalany drewnem lub kominek. Nic nie sprawi, że poczujesz się bardziej przytulnie i przytulnie, gdy na dworze jest zimno i wietrznie. Łatwo zrozumieć, dlaczego stają się tak popularne. Ale upewnij się, że przestrzegasz dobrych praktyk spalania drewna, aby zachować bezpieczeństwo. Po pierwsze, każde urządzenie opalane drewnem wymaga prawidłowej instalacji. Zapewni to, że miejsce jest bezpieczne dla urządzenia, a także posiada prawidłowo zainstalowany komin i wentylację.

Wymagają również regularnej konserwacji. Obejmuje to czyszczenie komina raz w roku, najlepiej przed nadejściem zimy. Dzieje się tak, ponieważ wewnątrz gromadzi się sadza i gruz, a ptaki tworzą gniazda, co może spowodować pożar komina. A ponieważ kominiarze są ekspertami, mogą doradzić w sprawie stanu komina i urządzenia. W ten sposób masz pewność, że są w dobrym stanie.

Nawet jeśli nie jest to twoja ulubiona praca, powinieneś również regularnie czyścić palnik z popiołu. Pozwala to na spalanie z pełną wydajnością i zapobiega gromadzeniu się sadzy, która może spowodować pożar. Oznacza to ostrożność podczas rozpalania ognia.

Aby uzyskać najlepszy ogień, użyj wysuszonego drewna i rozpal gazetę lub suchą rozpałką.

Zachowaj ostrożność również podczas przechowywania drewna do palnika. Chociaż drewno musi być suche i nie dotykać ziemi, powinno znajdować się na zewnątrz i z dala od domu. Pomaga to zmniejszyć ryzyko pożaru i potencjalne uszkodzenia.

Twój dom będzie również musiał być wyposażony w działające czujniki dymu . To da ci czas na reakcję, zanim pożar wymknie się spod kontroli. Palniki gazowe na drewno mogą również wytwarzać tlenek węgla, więc aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie, zainstaluj alarm CO. Umieszczenie go po przeciwnej stronie pokoju da ci również wystarczające ostrzeżenie, zanim ktokolwiek odniesie poważną krzywdę.

Gdy wybuchają małe pożary, posiadanie małej gaśnicy proszkowej pod ręką może szybko zapobiec jego eskalacji. Należy jednak zaprzestać korzystania z urządzenia, dopóki nie zostanie ono sprawdzone przez profesjonalistę. Jeśli podejrzewasz pożar komina, przestań używać urządzenia, wyjdź na zewnątrz w bezpieczne miejsce i zadzwoń do straży pożarnej. Pamiętaj jednak, że możesz zmniejszyć ryzyko, po prostu utrzymując i prawidłowo używając palnika przemysłowego na drewno.

Udostępnij: