Patent europejski
Europejski Urząd Patentowy, zlokalizowany w Monachium, odpowiada za przyznawanie patentów europejskich interesantom – zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym. Patent europejski to dokument, który pod względem założeń tożsamy jest z krajowym patentem. Europejski odpowiednik ma chronić dany wynalazek/własność intelektualną przed bezprawnym wykorzystywaniem go przez osoby niepożądane, bez wiedzy lub zgody pomysłodawcy wynalazku w Europie. Nieposiadanie patentu europejskiego może przełożyć się na straty wizerunkowe oraz finansowe.
Jak zostało zaznaczone powyżej, o patent europejski mogą ubiegać się zarówno osoby prywatne, jak i biznesowe. Nie ma znaczenia również posiadane obywatelstwo, miejsce zamieszkania czy lokalizacja, w jakiej zarejestrowana jest prowadzona przez przedsiębiorców działalność gospodarcza. Proces ubiegania się o przyznanie patentu europejskiego jest wieloetapowy, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów z zakresu ochrony własności intelektualnej – rzeczników patentowych. Jak wygląda wnioskowanie o patent europejski?
Patent europejski – procedura
Pierwszym krokiem do złożenia wniosku o patent europejski jest oczywiście skompletowanie niezbędnych dokumentów. Następnie należy dokładnie opisać dany wynalazek, dołączyć grafiki i podkreślić jego użyteczność przemysłową. Gotowy wniosek składa się w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ to właśnie krajowy organ w Państwa imieniu przekaże go do Europejskiego Urzędu Patentowego w Niemczech, gdzie będzie rozpatrywany. Warto zaznaczyć, iż wniosek o patent europejski może zostać sporządzony w języku polskim. Należy mieć jednak na uwadze, że w odgórnie ustalonym terminie będą Państwo zobowiązani dostarczyć tłumaczenie formularza o patent europejski w jednym z trzech języków urzędowych EUP – niemieckim, angielskim lub francuskim.
Dokładne informacje na temat tego, co powinno uwzględnić się w dokumentach i formularzu, za pośrednictwem którego ubiega się o przyznanie patentu europejskiego, zostały zawarte w Konwencji o udzielaniu patentów europejskich z dnia 5 października 1973 roku. Innym bardzo pomocnym źródłem jest „Poradnik wynalazcy”, dostępny na stronie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Formularz można złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej/tradycyjnej. Istnieje także możliwość skorzystania z pomocy pośredników – rzeczników zajmujących się patentami europejskimi.
Kancelaria patentowa – patent europejski
Zapraszamy do kontaktu klientów indywidualnych oraz bilansowych, poszukujących kompleksowych usług w obszarze patentów europejskich. Nasi rzecznicy patentowi pomogą Państwu wypełnić wnioski o patent europejski oraz skompletować dokumenty. Możemy wykonać dowolne tłumaczenie formularzy o patent europejski, a także reprezentować Państwa w Urzędzie Patentowym RP. Gwarantujemy profesjonalne podejście, rzetelność oraz wysokiej jakości obsługę. Służymy pomocą, gdyby pojawiły się jakiekolwiek pytania z zakresu patentów europejskich i nie tylko.