Jak dbać o nagrobki granitowe?

Granit jest popularnym materiałem na nagrobki. Jest to doskonały rodzaj kamienia, ponieważ jest go dużo i występuje w różnych kolorach oraz krystalicznych teksturach. Ponadto w porównaniu z innymi kamieniami, takimi jak marmur czy wapień, ulega wolniejszemu starzeniu, co oznacza, że napisy na nagrobku mogą być odczytywane przez setki lat. Jeśli ktoś z bliskich ma granitowy nagrobek, poniżej przedstawiamy kompletny przewodnik, jak krok po kroku czyścić nagrobki granitowe.

Dbałość o nagrobki granitowe

Przed przystąpieniem do czyszczenia granitowego kamienia nagrobnego należy usunąć nadmiar zanieczyszczeń znajdujących się na nim lub wokół niego. Następnie wlej kilka kropel płynu do mycia naczyń do wiadra wypełnionego 2 litrami wody.
Nie używaj amoniaku, octu ani cytryny, ponieważ ich kwaśna formuła zniszczy powierzchnię granitu! Namocz czystą ściereczkę w wodzie z mydłem, aby płyn czyszczący mógł w nią wniknąć. Kilka razy wykręć ściereczkę, aby usunąć nadmiar wody. Następnie należy dokładnie wytrzeć granitowy kamień nagrobny. Być może trzeba będzie powtórzyć ten proces kilka razy, w zależności od stopnia zabrudzenia granitowego kamienia.

Aby zapobiec osadzaniu się mydła na granitowym kamieniu nagrobnym w ciągu kilku sesji czyszczenia, po usunięciu piany należy go umyć czystą wodą. Po zakończeniu mycia granitowego nagrobka, użyj czystej, białej szmatki, aby natychmiast wysuszyć nagrobek. Większość środków czyszczących pozostawia smugi, jeśli granitowy kamień nie zostanie natychmiast wysuszony. Upewnij się, że używasz ściereczki, która nie ma nadmiaru włókien, które mogłyby się poluzować i pozostać na granitowym kamieniu. Na granitowym nagrobku Twojego bliskiego mogą znajdować się inkrustacje, wyrycia i wygrawerowane napisy. Użyj czystych patyczków kosmetycznych, aby oczyścić zakamarki. Po zanurzeniu wacika w wodzie z mydłem delikatnie zeskrob brud nagromadzony w wąskich miejscach. Teraz nagrobki granitowe są lśniące i zadbane.

 

 

Udostępnij: