Zadbaj o panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne spotykamy coraz częściej. Ich podstawowym zastosowaniem jest oczywiście obniżenie rachunków za prąd. Jednak jak każde inne urządzenie elektryczne wymaga od nas co jakiś czas pielęgnacji. Jednym z elementów takiej pielęgnacji jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych Poznań. W wielu wypadkach, panele nie wymagają specjalnego czyszczenia. Jeżeli jednak już tak jest, to warto pamiętać o kilku sprawach.

Co brudzi panele?

Panele mogą brudzić się z wielu różnych powodów. Dlatego czyszczenie paneli fotowoltaicznych Poznań może być potrzebny kiedy zbierze się na nich duża ilość kurzu, po przyklejanych na przykład liści czy też innych zabrudzeń, których nie chce zmyć deszcz. Często jest tak, że wiele z tych problemów możemy usunąć samodzielnie za pomocą węża ogrodowego z wodą. W zimie czyszczenie paneli fotowoltaicznych może być koniecznością w przypadku większych opadów śniegu. Zarówno zalegający śnieg jak i późniejsze roztopy powodują nowe zabrudzenia. Z tego powodu lepiej jest mycie paneli pozostawić na wiosnę.

Panele najlepiej jest myć albo wcześnie rano, albo późnym popołudniem. Zanim zaczniesz je myć poczekaj aż ostygną. W przeciwnym wypadku może dojść do szoku termicznego i uszkodzenia instalacji. Do mycia paneli fotowoltaicznych nie powinniśmy używać żadnych szorstkich narzędzi oraz produktów kosmetycznych, które mogą je porysować.

Udostępnij: